Jak mít víc času na čtení?

Často kolem sebe slyším, že čas na čtení knih je luxusem, který si mnozí z nás nemohou dovolit. V dnešní uspěchané době je to opravdu výzva, že? Ale víte co? Než začneme hledat pět úplně volných minut v denním rozvrhu, pojďme se raději podívat na to, jak můžeme celkově zefektivnit náš čas.

Jak tedy můžeme najít více času na čtení, i když se zdá, že v našem diáři není volná ani minuta? Mám pro vás několik osobních tipů, které vám s touto výzvou mohou pomoci. Ať už se jedná o hektický pracovní týden, nebo plný rodinný kalendář, tyto strategie vám mohou pomoci vykročit směrem k většímu množství času stráveného s knihami.

Jsem vášnivá čtenářka a biblioterapeutka, která věří, že knihy mohou být klíčem k pozitivním změnám v našich životech. Není to jen o tom, že bychom měli nacpat další činnost do již přeplněného diáře. Čtení má pro naši mysl a duši mnoho prospěšných účinků. Pomáhá nám odpočinout si od každodenního stresu, rozvíjí naši kreativitu a empatii, a dokonce nám může pomoci lépe porozumět sobě i světu kolem nás. James Clear, autor knihy Atomové návyky říká, že když na něco nemáme dost času, ve skutečnosti tím myslíme, že nemáme dost energie, nebo že to pro nás vlastně není tak důležité.

Jak tedy můžete začít integrovat více čtení do každodenního shonu?

1. Mějte plán

Naplánujte si čas na čtení přímo do svého denního rozvrhu. Stejně jako plánujete schůzky, cvičení nebo jiné aktivity, si vyhraďte čas na čtení jako důležitou součást vašeho dne. Může to být například půlhodina před spaním, čas během snídaně nebo chvíle po probuzení. Tím, že čtení začleníte do svého rozvrhu jako nedílnou součást dne, mu dáte prioritní pozici a zvýšíte pravděpodobnost, že si na něj skutečně najdete čas. Tento způsob pomáhá vytvořit pevné a pravidelné čtecí návyky, které vám pomohou udržet konzistenci ve vašem čtení i v hektickém každodenním životě. Skvělý odrazový můstek!

2. Nebojte se být vybíraví

Ve čtení byste měli být obzvlášť vybíraví a věnovat čas jen takovým knihám, které vás opravdu zaujmou a jejichž obsah vás bude bavit a bude přínosem. Není nic špatného na tom, když vás příběh neosloví, že knihu odložíte a vyberete si něco jiného. Pokud budete číst něco, co vás nebaví, těžko budete hledat čas navíc. Čtení by mělo být radostným zážitkem, nikoli nepříjemnou povinností.

3. Zapisujte si svůj pokrok

Zaznamenávejte si přečtené stránky. Vytvořte si malý deníček, kam budete zapisovat počet přečtených stránek nebo kapitol, ale i klidně i myšlenky a citáty z knihy. Tento jednoduchý záznam vám může sloužit jako motivace k dalšímu čtení a zlepšování se. Já píšu přečtené stránky přímo na papír, který mi v knize slouží jako záložka. Dnes už je to pro mě samozřejmostí, ale když jsem s tímto návykem začínala, byla to pro mě zábavná soutěž (jsem dost soutěživý typ) a díky této metodě jsem přečetla knihu klidně za dva dny.

4. Buďte připraveni! Kdykoliv a kdekoli

Mějte knihu stále při sobě. Díky moderním technologiím jako jsou e-knihy, můžete mít svou knihovnu (v mobilu nebo ve čtečce) doslova v kapse. Já upřednostňuji papír, takže mě s malou kabelkou většinou nepotkáte, má to ale své výhody. Po knize sahám doslova každou volnou chvilku. Na zastávce při čekání na autobus, v čekárně u doktora, na obědě, při čekání na děti, než jim skončí kroužek, ve frontě na čínské nudle, nebo když mám volnou chvíli mezi schůzkami.

5. Poslouchejte audioknihy

Audioknihy jsou skvělou alternativou pro ty, kteří nemají čas na klasické čtení. Můžete si poslechnout knihu během cesty do práce, při úklidu nebo při cvičení. To je efektivní způsob, jak využít čas, který by jinak nebyl využitý k čtení. Já plním denní limit kroků a do toho poslouchám audioknihu (dvě mouchy jednou ranou). Poslouchám při mytí koupelny, při řízení auta, když vařím, když nechci, aby na mě kdokoliv mluvit.

6. Vytvořte si čtecí rituály

Vytvoření si pevných čtecích rituálů může pomoci vytvořit si radostný návyk, kdy budete doslova toužit po klidné chvilce s knihou. Ideální je čas před spaním. Relaxační atmosféra vás uklidní a vy se doslova ukolébáte ke zdravém spánku. Můj nejoblíbenější čtecí rituál probíhá v sobotu dopoledne. Kniha, kafe a peřiny. Dokud děti dovolí.

7. Omezte screen time, vypněte ty internety

Když začnete praktikovat pravidelné čtecí návyky, může to znamenat snížení času stráveného u elektronických zařízení a to je velká výhra. Zkuste omezit dobu strávenou na sociálních sítích, sledování televize nebo prokrastinaci online. Budete se divit, kolik času si najednou najdete pro své oblíbené knižní světy!

Pokud jste se dostali až sem, jste na správné cestě k tomu, abyste četli více, i když na to zdánlivě nemáte čas.

Budu moc ráda, když vyzkoušíte moje tipy a dáte mi vědět, jak vám to jde. Ráda si přečtu váš příběh a zkušenosti se čtením.
Knihy přinášejí radost, pochopení a inspiraci! Pusťte je do svého světa.

Databáze

Kniholub

Nenech se ochudit o pravidelné recenze a tipy, díky kterým tvoje knihomolské srdce nejednou zaplesá!

Knižní klub

Vyberete si klidné Knihomolské útočiště, kde se potkáte s dalšími nadšenými čtenáři, proberete novinky a nasajete inspiraci?
Nebo vás láká něco temnějšího? Místo, kde se v knihách občas objeví krev, napětí se dá krájet a každá stránka vás může pronásledovat i ve snech? Darkworm knižní klub není pro slabé povahy. Ale dezert ke kávě si dáme moc rádi. Máme sušenky.

Tady je místo pro tvoje myšlenky, zkušenosti, vyjádření. Neboj se a diskutuj!

0 komentáøù

Dalši tipy ke čtení

Takové maličkosti

Takové maličkosti

Nesentimentální novela psaná průzračně čistým stylem Irsko, prosinec 1985. Mrazivý vzduch, kouř z komínů, dřina, která nikdy nekončí. Bill Furlong pracuje velmi tvrdě, stará se o rodinu, na kterou je náležitě pyšný, snaží se vést dobrý život. Ale když v klášterní...

číst více
Kdo se ztratí v lese

Kdo se ztratí v lese

Rodinná dramata, společenské rozdíly, lži a stíny minulosti, které se nedají setřást Kdo se ztratí v lese je napínavý román plný tajemství. A bylo to moc dobré čtení. Bavila mě hloubka příběhu, hra s perspektivou. Několik časových rovin a postav. Skvěle rozvětvený...

číst více